Historie oddílu

Střípky:

• Od roku 2003 fungovala v rámci chlapeckého oddílu družina Surikat, která nemohla být kvůli nízkému počtu členek samostatně registrována jako oddíl.
  • Oddíl byl založen po úspěšném náboru, tehdy jako 1. roj světlušek Surikaty, v únoru roku 2006. První schůzka proběhla 8. února v tělocvičně 7. ZŠ Kolín.
  • 27. – 28. září 2009 přecházejí v Hostkovicích členky oddílu ke skautkám a oddíl se tedy mění na 1. oddíl skautek Surikaty. Pro mladší holky vzniká nový oddíl – 2. roj světlušek Veverky.
  • Na fungování oddílu se podílejí Wanda (Vanda Králová), Kachna (Kateřina Kurková), Anka (Anežka Králová), Pája (dnes Pavla Matějka Enochová).

• Vedení oddílu se ujímá Zuzka (Zuzana Faltinová).
  • 14. května vyhrává jedna ze skupinek – Kuře, Sandwich, Maruška, Sardinka a Pastelka (obě tehdy ještě světlušky) Okresní kolo Svojsíkova závodu v Červených Pečkách a postupují na kraj do Čáslavi, kde končí poslední.
  • Na táboře přestupují nejstarší světlušky a oddíl se rozrůstá.
  • Oddíl se poprvé účastní Krkonošské skautské soboty.
  • 11. listopadu vznikají družiny Pandy a Lvice.

• V rámci reality show Šéfka probíhá v lednu poprvé volba rádkyň a podrádkyň.

2013

• Na Okresním kole Svojsíkově závodě v Kolíně pořádaném přístavem Poutníci Kolín končí Pandy na 2. místě a opět postupují do krajského kola. To se kvůli povodním koná v Neratovicích až v září.
  • 20. září si družiny volí nové rádkyně a podrádkyně díky Československo má talent.

• Oddíl se poprvé vydává na skautskou mohylu Ivančena v Beskydech.
  • 7. srpna navštívily Wanda, Amélie, Zpátečka, Sardinka a Pastelka Central European Jamboree v Doksech.

2015

• 12. dubna získávají Pandy 2. místo na Okresním kole Svojsíkova závodu v Kouřimi.
  • 7. června získávají Pandy na Krajském kole Svojsíkova závodu 8. místo.

• Středisko poprvé pořádá hru, které se účastní všechny oddíly včetně našeho.

2017

• Pandy v Plaňanech poprvé nepostupují z Okresního na Krajské kolo Svojsíkova závodu, obsadily 4. místo a Lvice 6. místo.
  • Vedení oddílu definitivně přebírají Pipi, Sandwich, Maruška, Sardinka, Amélie a Pastelka.
  • Poslední účast oddílu na Krkonošské skautské sobotě.

• Poslední návštěva Ivančeny oddílem.
  • První víkendový vandr ve spolupráci s Havrany na tábořiště v Barchovicích.

2019

• Lvice získávají poprvé lepší umístění na Okresním kole Svojsíkova závodu než Pandy (9. místo) – získávají 3. místo a pokračují do Krajského kola ve Zbečně, kde získávají 5. místo ve složení Maky, Liška, Pikaču, Chleba, Vykřičník, Kecka, Zmrzlík, což je nejlepší výsledek ve středisku za poslední desetiletí.
  • Druhý a zatím poslední vandr s Havrany na tábořiště v Hostkovicích – poslední návštěva tábořiště před jeho bouráním.
  • Během tohoto vandru vzniká 14. září družina Žirafy.